![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12713062
*
nr 1271 3062
Bengt Carlberg
(1897-1967), Sverige
Akvarell, Utsikt mot Södermalm, Stockholm. Signerad, daterad -36, ca 32x42 cm
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 augusti 2019
kl 20:18:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/8 19:06:08
1
100 kr
25/8 22:22:19
2
150 kr
26/8 17:52:25
2
200 kr
26/8 20:13:11
3
Vinnande bud
- Tema
26 aug
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, Bert Håge Hä ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Bengt Carlberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt carlberg stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt mot södermalm vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 19:49
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 20:25
*
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Bengt Carlberg
nr 1271 3062
Bengt Carlberg
(1897-1967), Sverige
Akvarell, Utsikt mot Södermalm, Stockholm. Signerad, daterad -36, ca 32x42 cm
Bengt Carlberg, svensk målare och tecknare född i Nordmaling, Ångermanland 1897, död i Stockholm 1967.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 augusti 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/8 19:06:08 | 1 | 100 kr |
25/8 22:22:19 | 2 | 150 kr |
26/8 17:52:25 | 2 | 200 kr |
26/8 20:13:11 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
26 aug
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, Bert Håge Hä ...![](/tema/themes/{3A0CA21E-A525-4922-AEE3-02AD1D98C980}_183x97.jpg)
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bengt Carlberg
Bengt Carlberg, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Nordmaling, Ã…ngermanland 1897, död i Stockholm 1967.Läs mer om Bengt Carlberg
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt carlberg stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utsikt mot södermalm vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 19:03 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 20:20 -
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 20:25